|

Ukraiński startup z branży Fintech podbija polski rynek. Historia Finmapu

Zdjęcie przedstawia założycieli startupu FinMap

Już przed wojną Polska stała się rynkiem, na którym rozwijały się ukraińskie firmy i startupy. Po agresji Rosji na Ukrainę wiele z nich z konieczności przeniosło się nad Wisłę ze względu na sąsiedztwo kulturowe i geograficzne. Nasz kraj stanowił bramę biznesową dla ukraińskich przedsiębiorstw zamierzających rozwijać się w przyszłości na rynku europejskim. Pod koniec stycznia 2022 roku według danych GUS, w Polsce działało ich 21,8 tysięcy.

Większość (38%) była zarejestrowana w województwie mazowieckim, głównie w Warszawie. Według statystyk Polskiego Instytutu Ekonomicznego 23% firm działa w obszarze sektora budowlanego, 22% w handlu, 14% w transporcie, a 13% w administracji. 

Polskim czytelnikom warto przedstawić m.in. CallPage, Framewere, Foodex24 i Delivery Couple. Są to przedsiębiorstwa, które założyli mieszkający w Polsce obywatele Ukrainy. W rankingu „Startup Ecosystem Report” z 2021 roku nasi wschodni sąsiedzi uplasowali się na 34 miejscu (Polska zajęła wówczas 30 miejsce). Branża ukraińskich startupów rozwija się nie tylko w Polsce, przykładem może być startup Preply.

Ukraińskie startupy IT

Nie od dziś wiadomo, że branża IT w Ukrainie jest bardzo silna, zaś po 24 lutego mogliśmy bliżej przyjrzeć się ich działaniom i strukturom. Ukraiński sektor IT dał się poznać poprzez prowadzenie w tym czasie sprawnej wojny informacyjnej, wykorzystując wszystkie zasoby technologiczne i umiejętności jakie posiadają ukraińscy informatycy i informatyczki. Najwyższy czas, żeby polscy inwestorzy dostarczyli walczącym na różnych frontach, m.in. tym informatycznym, szanse rozwoju, potrzebne fundusze i międzynarodowe kontakty niezbędne do rozwoju. 

Jak dobitnie zaznaczył Taras Skyba (PwC Managing Director & Assurance Leader, Lwów SDC) podczas Kraków Calling, majowego wydarzenia organizowanego przez Aspire: Don’t just send us compassion, but keep sending us work to do too!

Finmap – startup przyszłości w branży Fintech 

Wraz ze wzrostem znaczenia branży IT, prężnie rozwija się również sektor Fintech. Wiele z firm ukraińskich planuje swoją ekspansję na rynek europejski, w czym polscy partnerzy i startupy mogą aktywnie ich wspierać. Jedną z takich organizacji jest Finmap, który otworzył działalność w Polsce jeszcze przed wybuchem wojny, zaś obecnie z każdym dniem rozwija się coraz prężniej, zawierając nowe kontrakty biznesowe.

Zdecydowaliśmy się porozmawiać z twórcami Finmapu, by przybliżyć polskim czytelnikom ich historię, opowiedzieć na czym się koncentrują i wspólnie zastanowić, jak polscy inwestorzy mogą wspierać na bieżąco ich działalność. 

Historia Finmapu

Startup został założony w 2019 roku przez ukriańskich przedsiębiorców: Alexandra Soloveia i Ivana Kaunova. Na początku 2021 roku Dmytro Dubilet, który jest współzałożycielem najszybciej rozwijającego się wirtualnego banku – Monobank, dołączył do zespołu Finmapu. 

W ciągu ostatniego roku zespół Finmap powiększył się ośmiokrotnie, z 7 do 58 specjalistów, wszyscy pracują całkowicie zdalnie. Obecnie Finmap liczy 60 członków zespołu. 

Większość pracowników (90%) pozostała na Ukrainie i przeniosła się do bezpieczniejszych regionów. Wspieraliśmy osoby, które chciały relokować się do innych miast i krajów. Ponieważ nasz zespół pracuje zdalnie od samego początku istnienia, ten sposób pracy nie był dla nas przeszkodą – komentuje Alexandr Solovei. 

Rynek ukraiński był dla firmy najważniejszym źródłem pozyskiwania funduszy, ponieważ większość ich klientów (90%) stanowiły ukraińskie organizacje. W tym momencie ich przychody z tego tytułu zmniejszyły się siedmiokrotnie. Zważywszy na obecną sytuację w Ukrainie byli zmuszeni zrewidować swoje modele biznesowe i wdrożyć nowe rozwiązania kryzysowe, które zapewnią ciągłość rozwoju firmie. 

Wydarzenia zaistniałe po 24 lutego wpłynęły nie tylko na funkcjonowanie branży, firmy, ale także zarządu. Ivan Kaunov, współzałożyciel firmy, dołączył do Ukraińskich Sił Zbrojnych. Pełni funkcję oficera, dowodzi oddziałem ponad stu żołnierzy.

Finmap w Polsce

Finmap nawiązał współpracę z ponad setką klientów z Polski. Ciągle jednak pracują nad powiększeniem tej liczby. Najtrudniejsze zadanie, z jakim się mierzą, polega na edukowaniu w zakresie swojej działalności, która nie skupia się na księgowości i fakturowaniu, jak mylnie zakładają potencjalni klienci. Ułatwiają firmom zarządzanie przepływem i płynnością transferów pieniężnych. W ten sposób przedsiębiorcy mogą na bieżąco obserwować przychody i wydatki swoich firm.  

Finmap zdobył przewagę rynkową w Polsce wprowadzając rozwiązania pozwalające przejść z Excela na przyjazny użytkownikowi interfejs, prosty dostęp do wszystkich finansów oraz możliwość samodzielnej kontroli przepływu pieniędzy. 

Obecnie firma zaczyna współpracę z polskimi bankami, adaptuje swoje usługi do potrzeb polskich konsumentów. Stworzyli osobny dział w firmie, który koncentruje się na naszym rynku. Współpracują m.in. z polską firmą Fakturownia i licznymi bankami: Santander Poland, Kaspi, Alior Bank, Millennium, mBank, ING, BNP Paribas, Bank Pekao, PKO Bank Polski, jak i aplikacjami płatniczymi: PayPal, Stripe, Wise, Revolut.

Naszym głównym celem jest z jednej strony pomoc w ratowaniu firm, a z drugiej wspieranie przedsiębiorców w rozwoju firm, które chcą zwiększać swój udział na rynku za pomocą przejrzystego i przystępnego oprogramowania. Zamiast wydawać tysiące dolarów na stanowisko CFO (Chief Financial Officer  – dyrektora finansowego) i nie rozumieć, co tak naprawdę dzieje się w ich firmie z pieniędzmi, warto zobaczyć, czym się zajmujemy. Pomagając polskim biznesom, staramy się dołożyć swoją cegiełkę wdzięczności za to, jaką pomocą Polacy i Polki obdarzyli Ukrainę, jak i ukraińskie startupy – powiedział Alexandr Solovei.

Główni partnerzy 

Od początku wojny wzięli udział w kilku wydarzeniach w Polsce, takich jak Fintech Linking Days, gdzie z powodzeniem prezentowali swoją firmę. Dodatkowo uczestniczyli w Wolves Summit we Wrocławiu i wydarzenia organizowanego przez AULA Polska w Warszawie. Dzięki temu mogli poszerzyć swoją sieć kontaktów w środowisku startupów i przedsiębiorstw. 

Niedawno rozpoczęli partnerstwo z Fintek.pl. Zaprezentowali swój projekt na wydarzeniu: Fintech Linking Days, przez co otrzymali możliwość pracy w jednej z przestrzeni co-workingowych. 

Jak podsumował Aleksandr Solovei: Zamierzamy wziąć udział w Concordia Design Accelerator, nad którym pracuje obecnie nasz dział BizDev. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej rozwijać nasz produkt w Polsce z jednymi z najsilniejszych partnerów biznesowych. 

Planujemy również rozpocząć bezpośrednią współpracę z bankami. Obecnie mamy coraz bliższą współpracę z 11 polskimi organizacjami za pośrednictwem dostawców, ale aby integracja ta działała sprawniej, chcemy robić to bezpośrednio. Dzięki temu nasi użytkownicy będą mogli szybciej i sprawniej otrzymywać automatyczne raporty z transakcji na swoich kontach bankowych. W ten sam sposób klienci tych banków będą mogli przekonać się do Finmapu jako nowoczesnego rozwiązania do zarządzania przepływami pieniężnymi.

Ponadto jesteśmy obecnie w trakcie negocjacji z Greenhouse by Comarch. Poznaliśmy ich na Wolves Summit we Wrocławiu i zostaliśmy poproszeni o dołączenie do ich programu, aby skuteczniej rozwijać nasz produkt w Polsce.

Jakiego pracownika Finmap szuka w Polsce?

Finmap obecnie aktywnie poszukuje Business Development Managera w Polsce, który pomógłby osiągnąć startupowi product-market fit jak i zbudować sieć partnerstw w lokalnym środowisku biznesowym.

Poszukują również Sales Managera, który będzie towarzyszył użytkownikom podczas ich doświadczeń z serwisem i indywidualnie dopasowywał do nich najbardziej odpowiednie oferty. Niezależnie od pełnej automatyzacji, którą gwarantujemy, kluczowe jest dla nas, aby każdy użytkownik otrzymał spersonalizowaną pomoc i wsparcie – podkreśla Oleksandra Yanchenko, Country Manager Finmapu.

O Finmapie

Finmap to startup zarządzający przepływami pieniężnymi online dla firm. Współpracuje z przedsiębiorcami i pomaga zautomatyzować procesy finansowe przedsiębiorstwa tak, aby właściciele w łatwy i niezależny sposób mieli dostęp do informacji dotyczących kondycji finansowej biznesu oraz mogli zobaczyć i przewidzieć zarobki ich firmy. Obecnie zajmuje się prawie 1600 klientami z ponad 12 krajów. Finmap współpracuje z ponad 2000 europejskimi bankami oraz aplikacjami do płatności mobilnej m.in.: PayPal, Wise, Revolut, ApiXDrive i Western Bid.

Firma pozyskała rundy inwestycyjne od europejskich inwestorów w 2021 i 2022 roku. Mimo wojny przygotowuje się do nowej rundy pomostowej. Usługa jest dostępna dla klientów z całego świata, a stacjonarnie działa w Polsce, Czechach, Hiszpanii i Turcji.

Kinga Kurysia

Sprawdź poprzednie artykuły poświęcone startupom: