Obrazek jest ilustracją do artykułu: Ulgi podatkowe, luz w urzędach, work-life balance — tak wygląda praca w Czechach. Przedstawia młodego uśmiechniętego mężczyznę w garniturze na tle czeskiej flagi. W koło rozmieszczone są zdjęcia samochodu, pieniędzy, pięknego krajobrazu i narodowej potrawy.
|

Ulgi podatkowe, luz w urzędach, work-life balance — tak wygląda praca w Czechach

Zastanawiając się nad pracą za granicą, warto rozważyć sąsiadujące z Polską Czechy. Choć do naszych południowych sąsiadów mamy niedaleko, niektóre obyczaje mogą być dla nas zaskakujące. Czy praca w kraju piwa i knedlików może być opłacalna?

Warunki pracy w Czechach są zgodne z europejskimi normami (kraj ten należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004). Nie znaczy to jednak, że praca tam niczym nie różni się od polskich realiów. Co charakteryzuje pracę w Czechach? Dowiedz się już teraz.

Prowadzenie firmy w Czechach — czy to dobry pomysł?

Do prowadzenia firmy w Czechach zachęcają mało skomplikowane procedury urzędowe. Samo funkcjonowanie urzędów jest zresztą zupełnie inne niż w Polsce. Obowiązuje duża tolerancja w stosunku do opóźnień czy pomyłek, w związku z czym czynności administracyjne nie są tak stresujące jak w naszym kraju. Do otwarcia własnego biznesu w Czechach należy zgromadzić następujące dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport
 • formularz rejestracyjny
 • zaświadczenie o niekaralności (ze swojej ojczyzny)
 • opłata urzędowa 1000 KC (ok. 200 zł)
 • zaświadczenie o posiadaniu lub wynajmowaniu lokalu na użytek firmy

Rejestracji dokonuje się w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej Czech lub w punkcie Czech Point. Stawka podatku dochodowego to 15% lub 22%  (w przypadku spółek to 19%), jednak obowiązuje też sporo ulg podatkowych (odliczyć można m.in. 100% wartości firmowego samochodu oraz jego całkowitą eksploatację). Biorąc to wszystko pod uwagę, można uznać, że prowadzenie firmy w Czechach może być całkiem przyjemne.

Praca w Czechach — jak się przygotować? 

Jeśli chcesz podjąć pracę u naszych południowych sąsiadów, warto opanować język czeski. Choć w brzmieniu wydaje się on podobny do polskiego, to wiele słów ma zupełnie inne znaczenie. Szukając w rejonach przygranicznych, można trafić na rekrutację prowadzoną w j. polskim, jednak decydując się stały pobyt i pracę w towarzystwie czeskich kolegów i koleżanek, znajomość języka z pewnością okaże się przydatna (tym bardziej że j. angielski jest używany głównie przez młodych ludzi w większych miastach).

Czechy należą do Unii Europejskiej, dlatego pracownicy zagraniczni nie muszą starać się o pozwolenie na pracę. Jeśli chcesz podjąć pracę w Czechach i planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące, musisz złożyć wniosek o certyfikat na pobyt czasowy. Niezbędne będzie do tego zgromadzenie kilku dokumentów:

 • dowód tożsamości
 • dokument potwierdzający cel pobytu (np. umowa o pracę)
 • oświadczenie, że w podczas pobytu nie będziesz ubiegać się o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej
 • fotografia
 • potwierdzenie zakwaterowania – np. kopia umowy wynajmu
 • dokument świadczący o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego

Koniecznie trzeba pamiętać, że kopie załączników nie wystarczą. Do urzędu udajesz się z oryginałami. Innym rozwiązaniem jest urzędowe poświadczenie kopii. Możesz to spokojnie załatwić na poczcie.

Zobacz również: Praca w Rumunii — zalety i wady pracy w kraju nad Dunajem

Zarobki w Czechach — czy to się opłaca?

Najlepiej płatne branże w Czechach to medycyna, IT, logistyka oraz ekonomia i finanse (stanowiska kierownicze). Aktualna płaca minimalna to 15 371 KC netto, co w przeliczeniu wynosi ok. 3007 zł. W Polsce minimalne wynagrodzenie na rękę to 2,709 zł, co oznacza, że w Czechach zarobimy nieco więcej.

Jeszcze większą różnicę widać w średnich zarobkach oferowanych przez Polskę i Czechy. Średnia pensja w naszym kraju na rok 2022 wynosiła 4 847, zł netto. Średnie zarobki w Czechach to 32 058 KC, co daje ok. 6 276,96 zł.

Na czeskim portalu www.jobs.cz z ofertami pracy można znaleźć przykładowe wynagrodzenia w różnych branżach. Oto widełki dla poszczególnych sektorów:

 • marketing i finanse (stanowiska managerskie): 9 790 zł -15 664 zł (50 000 – 80 000 KC)
 • pracownicy IT: od 10 700 zł ( 55 000 CK)
 • specjaliści IT zarządzający zespołem pracowników: od 20 000 zł. (100 000 – 120 000 KC)

Przedsiębiorcy w Czechach stawiają też na dodatkowe benefity. Grupa Inwestycyjna ARETE oferuje vouchery na posiłki, w pełni opłaconą kartę Multisport czy wyjazdy integracyjne do atrakcyjnych lokalizacji. W niektórych przedsiębiorstwach można liczyć także na zniżki na firmowe produkty lub usługi.

Ceny produktów i usług są nieco wyższe niż w Polsce. Chleb kosztuje ok. 4,7 zł, masło mniej więcej 7 zł, a mięso mielone ponad 17 zł. Wyjście do restauracji wiąże się z wydatkiem od 20 do 100 zł za posiłek, w zależności od wybranych potraw i typu lokalu. W lepszej restauracji za drugie danie możemy zapłacić nawet 500 KC (97,90 zł). Czesi chętnie spożywają obiady w gospodach, a w pracy zazwyczaj wydzielona jest na ten cel półgodzinna przerwa.

Czas pracy

Czas pracy w Czechach podobnie jak w innych krajach europejskich to 40 godzin tygodniowo. Nadgodziny mogą wynieść maksymalnie 8 h w tygodniu i 150 h rocznie. Czesi jednak nie należą do pracoholików i celebrują czas wolny. Przerwa obiadowa zazwyczaj trwa 30 min. i nie wlicza się do czasu pracy.

Urlopy i dni wolne w Czechach

Płatny urlop wypoczynkowy to 20 dni. Część dodatkowych dni wolnych w Czechach jest zbieżna z tymi, które przysługują polskim pracownikom (np. Boże Narodzenie). Ogółem nasi sąsiedzi mają 13 dni ustawowo wolnych m.in.:

 • Dzień Zwycięstwa (8.05), 
 • Dzień Apostołów Słowiańskich (5.07), 
 • dzień upamiętniający śmierć Jana Husa na stosie w Konstancji (6.07), 
 • Dzień patrona Czech, s. Wacława (28.09)

Zobacz również: Work-life integration – czy ten trend zatryumfuje w Polsce?

Jak Czesi łączą pracę z rodzicielstwem?

Dzietność w Czechach zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach. Wpływ na to może mieć: świetny dostęp do świadczeń lekarskich, zabiegów in vitro, a także liczne świadczenia dla rodziców i wiele ulg podatkowych. Poza podobną ulgą podatkową za posiadanie dzieci rodzice mogą też odjąć w rozliczeniu koszty posyłania pociechy do przedszkola.

Pracując w Czechach, rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów urlopu. Mateřská – to urlop macierzyński, który rozpoczyna się 6 tygodni przed planowanym terminem porodu (wniosek o jego rozpoczęcie wystawia ginekolog). Ten urlop trwa 28 lub 37 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej), a zasiłek wynosi 70% dziennej podstawy wynagrodzenia.

Drugim rodzajem urlopu jest rodičovská dovolená, z którego można skorzystać do 3 roku życia dziecka. Można wybierać go w częściach. Możliwe jest także a podjęcie w trakcie niego pracy.  Z urlopu rodzicielskiego mama i tata mogą korzystać równocześnie, ale zasiłek pobiera tylko jedno z nich. Co jest bardzo ciekawe, nie trzeba korzystać z urlopu, żeby otrzymać zasiłek rodzicielski. Należy się on rodzicom i może być wypłacony za jednym razem.

A jak poradzić sobie po zakończeniu urlopu? MIBA HOLDING a.s. wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników z dziećmi. W ofercie pracy tej firmy znajdujemy informację o biurze przyjaznym dla dzieci. Pracownicy tej firmy mogą też liczyć na elastyczne godziny oraz możliwość pracy hybrydowej.

Czy warto rozpocząć pracę w Czechach?

Planując przeprowadzkę za granicę, warto rozważyć pracę w Czechach. Kraj ten kusi atrakcyjnymi zarobkami dla specjalistów z sektorów finansowych, IT czy szeroko rozumianej kadry kierowniczej. Do zalet można zaliczyć także wysokiej jakości służbę zdrowia oraz sporą liczbą ulg podatkowych. Przedsiębiorcom zaś może się spodobać luźne podejście do spraw urzędowych i administracyjnych. Czechy stoją przed Polskimi pracownikami otworem, a praca tam może okazać się ciekawym doświadczeniem.

Autor: Diana Zaręba

Przeczytaj również: