|

Więcej niż biuro, czyli miejsce pracy przyjazne pracownikom

Obecnie na rynku pracy firmy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć i zatrzymać u siebie najlepszych specjalistów. Pracownicy natomiast poszukują przedsiębiorstw, które są w stanie zagwarantować im nie tylko konkurencyjne wynagrodzenie, ale także wspierającą, przyjacielską atmosferę pracy, ciekawe benefity pozapłacowe oraz – co staje się ostatnio coraz ważniejsze – nowoczesne, estetyczne i dostosowane do ich potrzeb biuro.

Nowe standardy i oczekiwania

W badaniu przeprowadzonym przez Ipsos aż 70 proc.respondentów pomiędzy 36.-45. rokiem życia zadeklarowało, że wygląd biura ma dla nich duże znaczenie. Zważając na fakt, że w ubiegłym roku statystyczny Polak spędził w pracy 1923 godziny (zgodnie z raportem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), takie wyniki są całkowicie zrozumiałe.

– W obecnych czasach pracodawcy powinni nie tylko uwzględniać oczekiwania pracowników, ale też inspirować ich kreatywnymi i nowatorskimi rozwiązaniami. Nasze biuro jest tak zaprojektowane by sprzyjać współpracy, koncentracji oraz innowacji. Mamy wydzielone strefy wspólnej pracy, relaksu i pracy koncepcyjnej. Postawiliśmy też na różnorodność, dlatego każdy z naszych pracowników może znaleźć dla siebie idealne miejsce, dostosowane do jego potrzeb – mówi Anna Raciborska, szefowa HR w BNP Paribas Securities Services.

W takich warunkach praca jest nie tylko przyjemniejsza, ale i efektywniejsz. Potwierdza to 40 proc. pracowników w wieku 36-45 lat przebadanych przez Ipsos.

 

Właściwe rozwiązania

Dbając o dobre samopoczucie pracowników, w przestrzeni biurowej warto wprowadzić wiele elementów przywołujących domowe wnętrze (pufy, hamaki, wygodne fotele). – W BNP Paribas przy urządzaniu wnętrz czerpaliśmy inspiracje z natury. Postawiliśmy więc na stonowane kolory i elementy graficzne związane z lasem biorąc pod uwagę fakt, iż przebywanie wśród zieleni uspokaja i regeneruje siły witalne. Stworzyliśmy również przestrzeń do aktywnego wypoczynku. W naszym biurze służą do tego doskonale wyciszone pokoje gier ze stołami do gry w piłkarzyki. Takie niestandardowe rozwiązania pozwalają na integrację i kształtowanie poczucia przynależności do grupy, a także pobudzają kreatywność pracowników – podkreśla Anna Raciborska.

Co do zapewnienia komfortu samej pracy, z pomocą idą nowoczesne technologie. – Ogromną wagę przykładamy do właściwej ergonomii pracy, stąd nie tylko fotele, ale i biurka mają u nas elektrycznie regulowaną wysokość. Umożliwia to szybką i wygodną zmianę pozycji, a nawet pracę na stająco. Takie rozwiązania spełniają nie tylko najwyższe standardy BHP, ale przede wszystkim pozwalają odciążyć kręgosłup, poprawiając tym samym warunki pracy naszego zespołu – dodaje Anna Raciborska.

Prywatność na open space’ie

W wielu dużych firmach praca często odbywa się na otwartej przestrzeni (open space), co ułatwia wzajemną współpracę i wymianę informacji. Z drugiej strony wpływa na ograniczenie prywatności, która niekiedy jest potrzebna dla zapewnienia właściwego komfortu psychicznego. Dlatego warto wprowadzać rozwiązania, które pozwolą pracownikom na zachowanie własnej przestrzeni. Świetnym przykładem są wyciszone kabiny, gdzie można swobodnie porozmawiać przez telefon, kameralne salki konferencyjne, pokoje cichej pracy czy biblioteka.

Należy podkreślić, że praca w wielkoprzestrzennym biurze, które jest dobrze zaprojektowane, tworzy przyjazne środowisko do wymieniania się pomysłami i efektywnej współpracy w zespołach.

Głos pracowników

Projektując biuro, warto skonsultować się z pracownikami nie tylko w celu poznania ich oczekiwań, ale też pomysłów. Są oni często niezwykle zaangażowani w takie projekty i proponują ciekawe rozwiązania. – Dzięki pracy tzw. Ambasadorów Zmiany wprowadziliśmy oryginalne elementy wyposażenia – np. sztuczną trawę na ścianie – tłumaczy Anna Raciborska. Takie pomysły pozwalają przełamać często spotykaną w wielkoprzestrzennych biurach monotonię. Wprowadzanie w życie tych idei wpływa pozytywnie na poziom identyfikacji pracowników z firmą.

Śmiało można stwierdzić, że Polacy zaczynają przywiązywać coraz większą wagę do estetyki wnętrz, aranżacji przestrzeni i możliwości, jakie ona oferuje. Z uwagi na rynek pracownika, innowacyjne rozwiązania są teraz w cenie. Pracodawcy powinni więc uważnie śledzić najnowsze trendy i umiejętnie łączyć je z nowoczesnymi technologiami. To pozwoli na zaoferowanie pracownikom jak najlepsze warunki do pracy.

Przeczytaj więcej o firmie IPSOS tutaj.

Przeczytaj też:

Ponad połowa z nas ocenia ludzi przez pryzmat wystroju wnętrz. Winne wideo-rozmowy

Tagi:
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze