|

Włosi już nie tacy weseli jak kiedyś

Roześmiani, pogodni, z temperamentem… Takich Włochów znamy. Nikt nie spodziewał się, że sprawy przybiorą tak dramatyczny obrót. Jak Włosi radzą sobie w czasie pandemii? Co dzieje się na włoskim rynku pracy?

Redakcja miała okazję poznać perspektywę osób, które mieszkają we Włoszech.

Praca we Włoszech

Około 40 % mieszkańców Lombardii, czyli regionu Włoch najbardziej dotkniętego przez epidemię koronawirusa wciąż wychodzi z domu mimo rozporządzenia rządu, które ograniczyło tę możliwość – podaje serwis WNP.

We Włoszech pracują tylko te osoby, które muszą. Są to między innymi pracownicy służby medycznej, aptek czy sklepów spożywczych. Zamknięte są również wszystkie miejsca świadczące usługi takie jakie fryzjer czy kosmetyczka. Natomiast pracownicy biurowi zostali wysłani na pracę zdalną.

„Pracuję zdalnie, podobnie jak reszta pracowników w firmie Mitsubishi. Wszystkie wyjazdy służbowe zostały odwołane. Nie możemy wychodzić z domu bez specjalnego zezwolenia” – mówi Marco, mieszkaniec Lombardii.

Oferty pracy we Włoszech

Zajrzeliśmy na jeden z najpopularniejszych portali pracy we Włoszech Indeed. Nie ma tam zbyt wielu aktualnych ofert pracy. Pojawiają się takie stanowiska jak magazynier, sprzedawca w sklepie czy handlowiec. Ofert z pracą zdalną jest znikoma ilość.

„Praca zdalna we Włoszech nie jest tak popularna jak w innych częściach Europy. Do tej pory Włosi niechętnie podchodzili do tematu pracy z domu. Dopiero teraz zaczynają się tego uczyć. Dziś nazywają to smart working. Mimo tego, obserwujemy ogromny zastój gospodarczy” – mówi Marta Nowak, tłumaczka polsko-włoska, mieszkająca od lat we Włoszech.

Sprawdziliśmy też, jakie komunikaty na Linkedinie w związku z pandemią podaje Gi Group, jedna z największych agencji rekrutacyjnych na północy Włoch. Niestety, od czasu rozprzestrzenienia się brakuje komunikacji związanej z rekrutacją w tym trudnym czasie.

Znaleźliśmy jedynie post odnośnie sytuacji w Chinach i wsparcia oddziałów Gi Group w wysłaniu tam potrzebnych środków.

Jak kryzys wpływa na psychikę Włochów?

Trudna sytuacja we Włoszech i dystans społeczny wpływa również na samopoczucie obywateli. Jeszcze niedawno mieliśmy okazję obserwować piękny gest solidarnościowy, czyli wspólne śpiewanie Włochów z balkonów.

Rozśpiewani Włosi w czasach zarazyzobacz wideo.

Dzięki rozmowie z Martą Nowak wiemy, że we Włoszech pojawiła się społeczność na social mediach, używająca hashtagu #iorestoacasa (#zostańwdomu). Podobny ruch możemy zaobserwować również w Polsce i innych krajach świata.

Dowiedzieliśmy się także, że powstaje dużo internetowych grup wsparcia, gdzie Włosi dzielą się informacjami i pomagają sobie nawzajem. Czasami w komunikacji pojawia się humor, jednak osoby dotknięte mocno przez koronawirusa (ich zdrowie, zarażeni bliscy) nie są już w stanie śmiać się z sytuacji.

Jednak wciąż towarzyszy im maksyma „la vita è bella” – życie jest piękne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny.

Szukasz pracy? Odwiedź HR-LINE!