Worldcoin
|

Worldcoin – nadchodzi nowa era tożsamości cyfrowej?

Jeszcze całkowicie nie opadł kurz po zaprezentowaniu światu możliwości chatu GTP-4, który wielu osobom uświadomił, że stoimy u progu kolejnej rewolucji technologicznej, a nazwisko CEO spółki OpenAI Sama Altmana znów znalazło się w nagłówkach największych światowych mediów. Jego najnowszy projekt – Worldcoin –  jednym daje nadzieję, innych napawa grozą. Nie wydaje się, jednak, żeby kontrowersje, które towarzyszą mu od samego początku, miały szybko zniknąć.

Nie dziwi poruszenie, gdy sam pomysł tak bardzo przypomina obrazy rodem z science fiction. Worldcoin (WLD) to projekt kryptowalutowy. Jego głównym elementem jest token o nazwie Worldcoin, który działa w systemie blockchain ethereum. Celem projektu ma być budowa największej na świecie sieci „tożsamości” i finansów jako usługi publicznej. Warto pamiętać, że ze względu na rygorystyczne regulacje aktywów cyfrowych w USA, Worldcoin nie jest tam jeszcze dostępny. 

Worldcoin dąży do ustanowienia powszechnego dostępu do globalnej gospodarki, niezależnie od kraju i pochodzenia. To jednak nie ten fakt wzbudza największe dyskusje.

Orb sprawdzi, czy jesteś człowiekiem

Punkt wyjścia dla tej technologii stanowi problem niejako wygenerowany przez AI – jak w cyfrowym świecie rozpoznać, że mamy do czynienia z człowiekiem? Tak, całkiem serio. Wraz z dynamicznym rozwojem AI, problem ten staje się coraz poważniejszy. 

Czy wiesz, że wygląd tęczówki każdego z nas jest unikalny? Podobnie jak odciski palców (te jednak znacznie łatwiej jest zmodyfikować). Twórcy Worldcoina postanowili wykorzystać ten fakt. Rozpoznają użytkowników poprzez skanowanie tęczówki ich oka. Służy do tego urządzenie biometryczne zwane właśnie „orb”.

https://twitter.com/worldcoin/status/1687052877678702592?s=20

Orb tworzy unikalny numer identyfikacyjny, a następnie usuwa te właściwości, które wyróżniają daną tęczówkę (a przynajmniej tak zapewniają jego twórcy). Dzięki temu możliwa jest identyfikacja użytkownika niepowiązana z jego danymi.

Kula jest obecnie rozsiana w 60 lokacjach na całym świecie. Za pomyślną weryfikację użytkownicy otrzymują 25 Worldcoinów. Orb odwiedził Warszawę już 23 maja, jeszcze przed oficjalnym startem projektu.

Worldcoin ma przeszło 2 mln użytkowników

WorldCoin został oficjalnie uruchomiony 24 lipca, jednak projekt wystartował przeszło trzy lata wcześniej, z miejsca stając się tematem omawianym na całym świecie. Sytuacja ta zupełnie nie dziwi. Opracował go zespół Tools for Humanity (TFH), którego założycielami są dyrektor generalny OpenAI Sam Altman i Alex Blania (dyrektor generalny TFH).

WorldCoin nie miał więc najmniejszych problemów ze zdobyciem rozgłosu. Już trzy dni po starcie Altman opublikował nagranie, prezentujące długą kolejkę chętnych. W momencie pisania tego artykułu WorldCoin ma już 2 202 060 „unikalnych ludzi”.

World ID – nowa era tożsamości?

World ID to zasadniczo identyfikator, pozwalający właścicielowi udowodnić swoją rzeczywistość i wyjątkowość (tzw. Proof-of-Personhood), przy jednoczesnym pozostaniu anonimowym. Aby zdobyć World ID, trzeba zainstalować aplikację World App na swoim smartfonie oraz zeskanować tęczówkę za pomocą urządzenia orb. W ten sposób uzyskamy indywidualny identyfikator użytkownika (IrisCode), który ma być niepowiązany z naszymi danymi osobowymi.

World ID może być wykorzystywany choćby w celu weryfikacji tożsamości w sieciach społecznościowych, do głosowania w ankietach online, do ochrony przed fałszywymi recenzjami, a także do dystrybucji wsparcia państwa dla obywatela w postaci zasiłku, stypendiów itp. 

Worldcoin pod lupą organów regulacyjnych 

Projekt zwrócił uwagę kilku krajowych regulatorów. Commission Nationale Informatique & Libertés (CNIL), czyli francuski organ czuwający nad kwestią prywatności, zakwestionował legalność gromadzenia danych z tęczówki. “Legalność tego procesu wydaje się wątpliwa, podobnie jak warunki przechowywania danych biometrycznych” – powiedział Reutersowi przedstawiciel CNIL.

Z kolei kenijski rząd poszedł o krok dalej i wstrzymał wszelkie działania związane z tym projektem. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał w mediach społecznościowych, że ​​kraj zawiesił działalność Worldcoin do chwili, gdy agencje publiczne potwierdzą brak zagrożeń dla obywateli. Przekazał także, że wspomniane organy podjęły już pracę w celu ustalenia autentyczności i legalności podejmowanych działań. 

Brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji oraz Bawarski Urząd Nadzoru Ochrony Danych także analizują Worldcoin pod względem bezpieczeństwa i ochrony danych. 

1 Worldcoin (WLD) jest w tej chwili warty 1,93 USD. Jego wartość w ciągu 14 ostatnich dni spadła o 5.4 proc.

„Na razie jedyną wartością Worldcoina, podobnie jak wielu projektów kryptowalutowych, jest hazard. Token wymienia się za około 2 dolary, co sprawia, że zeskanowanie twojej tęczówki jest warte 50 dolarów. Cena wyjaśnia, dlaczego usługa ta jest popularna w niektórych z najbiedniejszych krajów i dlaczego użytkownicy stoją w kolejce, aby zeskanować swoje tęczówki, często nie zdając sobie sprawy z tego, czym jest Worldcoin i do czego może być używany” – ocenia Max Chafkin na łamach Bloomberg Businessweek.

Autor: Sylwia Pyzik

Czytaj również:

Design thinking: efektywne zarządzanie ludźmi w biznesie

Co czeka za horyzontem? – 69 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych pięciu lat

Czy sztuczna inteligencja ma wpływ na zwolnienia w branży IT? 

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze