Ilustracja do artykułu pt. "Wspaniałe wina i dobra praca — Węgry oferują niezłe warunki życia?"
|

Wspaniałe wina i dobra praca — Węgry oferują niezłe warunki życia?

Najbardziej charakterystycznymi symbolami tego kraju są tokajskie wina, gorące źródła i gulasz pełen papryki. Turyści doceniają piękno Dunaju i majestatyczny Balaton, ale co z pracownikami? Jak wygląda życie i praca na Węgrzech? To piękny i ciekawy kraj, dlatego warto poznać panujące tam warunki zatrudnienia.

Kraj naszych „bratanków” zmaga się z wysoką inflacją i bezrobociem, a biurokracja i problemy z załatwianiem spraw urzędowych są wśród zagranicznych pracowników niemal legendą. Czy na Węgrzech da się żyć i pracować, a co najważniejsze — czy warto? Sprawdziliśmy to.

Południowy luz mimo chwiejnej sytuacji ekonomicznej

Od dłuższego czasu sytuacja węgierskiej gospodarki daleka jest od stabilnej. Inflacja w tym kraju osiągnęła najwyższy poziom wśród państw europejskich, co powoduje, że obywatele coraz mocniej zaciskają pasa (cierpią na tym szczególnie drobni przedsiębiorcy).

[…] Węgry to mały kraj z o wiele bardziej chwiejną gospodarką. Mniej ma tych ekonomicznych filarów niż Polska. Wrażliwszy jest na wahnięcia kursów walut. Gorzej przeszedł transformację ustrojową — mówi Katarzyna Kociuba (Polka mieszkająca na Węgrzech) w rozmowie z Onet.pl

Mimo niesprzyjających okoliczności Węgrzy cechują się nadal dość dużym luzem i dystansem do pracy. Węgry to zdaniem mieszkających tam Polaków kraj ludzi potrafiących cieszyć się życiem i niepoddających się pogoni za karierą. Jednak czy praca na Węgrzech może zapewnić godziwe warunki do życia?

Urzędy rodem z filmów Barei

Węgry należą do Unii Europejskiej i w teorii Polacy przyjeżdżający tam do pracy, nie powinni mierzyć się z wieloma trudnościami natury urzędowej. W teorii…. Bez żadnych formalności możemy przebywać na Węgrzech do trzech miesięcy. Po tym czasie musimy wyrobić sobie numer ubezpieczenia, numer podatkowy oraz meldunek. 

Jeżeli chcemy otrzymać wynagrodzenie, musimy posiadać także konto w węgierskim banku — a chcemy, w końcu temu służy praca. Węgry zastawiają tutaj jednak małą pułapkę na osoby o mniejszej determinacji. 

W mojej opinii banki na Węgrzech są bardzo nieprzyjazne, a żeby finalnie założyć konto, trzeba było odwiedzić placówki trzech różnych instytucji — wskazuje Katarzyna Szczuka (Polka mieszkająca na Węgrzech) w rozmowie z noizz.pl.

Większość osób podejmujących pracę na Węgrzech jest zdania, że założenie konta w banku jest misją rodem z mitu o pracach Heraklesa. Podobnie jest również z innymi zadaniami. Wynajęcie mieszkania to jedna z ważniejszych kwestii jeśli chodzi o zagraniczną, stacjonarną pracę. Węgry i tu nie ułatwiają imigrantom życia. W sieci można znaleźć wypowiedzi o konieczności posiadania „świadków” w osobie rodowitych Węgrów, którzy zaświadczą o naszych dobrych zamiarach. 

Wynajęcie lokum wiąże się też aktualnie z dość dużymi kosztami. Według relacji osób mieszkających na Węgrzech, w zależności od lokalizacji sam wynajem może mieszkania może wiązać się z przeznaczeniem nawet połowy wynagrodzenia na odstępne. Poza tym trzeba uwzględnić koszt mediów oraz jedzenia, a i te do najniższych nie należą.    

W jakich branżach znajdziemy pracę na Węgrzech?

Wielu z Was pewnie zastanawia się, dla jakiej pracy warto przebrnąć przez takie komplikacje? Otóż warto zauważyć, że praca na Węgrzech jest dobrą propozycją dla specjalistów z różnych dziedzin. Niewykwalifikowani pracownicy raczej nie zbiją tu kokosów (choć sezonową pracę w turystyce albo przy zbiorach można połączyć ze zwiedzaniem). Nieco inaczej jest w przypadku wykształconych ekspertów. Ci mimo szalejącej inflacji, raczej będą w stanie wynegocjować sobie godne warunki zatrudnienia.

Inni imigranci na Węgrzech, których poznałam, to osoby najczęściej zatrudnione na różnych stanowiskach w korporacjach – od pozycji IT, wsparcia technicznego, przez HR, do księgowości. Jest to więc nieco inny profil niż osób wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemiec — komentuje Katarzyna Szczuka (Polka mieszkająca na Węgrzech) w rozmowie z noizz.pl

Bardzo ceniona jest umiejętność porozumiewania się językiem obcym. Przy dobrej znajomości co najmniej jednego języka proces szukania zatrudnienia będzie znacznie krótszy, można się też spodziewać znalezienia lepiej płatnej pracy. Węgry są dość homogenicznym krajem. Obcokrajowców jest raczej niewielu (dużą część stanowią też emeryci z krajów takich jak Niemcy czy Holandia), a sami Węgrzy ponoć niechętnie rozmawiają w obcych językach, nawet jeśli je znają. Wiele osób wskazuje jednak, że to dość szybko się zmienia za sprawą nowego pokolenia, które inaczej podchodzi do kwestii nauki języków.

Sam Węgierski jest uważany za trudny, ale jego znajomość, nawet w podstawowym zakresie będzie bardzo przydatna i mile widziana. Rodowici Węgrzy podziwiają obcokrajowców podejmujących trud porozumiewania się po węgiersku. Wiele ogłoszeń o pracę jest jednak formułowana w języku angielskim, więc proces składania aplikacji nie powinien nastręczać wielu trudności.

Inżynierowie i specjaliści z branży IT

Na Węgrzech mają swoje zakłady wielkie korporacje takie jak np. Siemens. Pracę na Węgrzech u tego pracodawcy znajdą różni specjaliści z branży IT. Python developer w miejscowości Miskolc może liczyć na takie benefity, jak dofinansowanie posiłków, ubezpieczenie zdrowotne, czy elastyczne godziny pracy. Firma zapewnia także możliwość rozwoju zawodowego i dba o integrację pracowników.

Siemens oferuje także inne stanowiska. Elektryk z doświadczeniem w pracy przy utrzymaniu urządzeń produkcyjnych może liczyć na prywatne ubezpieczenie zdrowotne i na życie. Szkolenia zawodowe i podróże służbowe to również ciekawe aspekty pracy na Węgrzech, szczególnie jeśli zależy nam na poznaniu tego kraju.

Media, marketing i obsługa klienta

Kandydaci z dobrą znajomością języków i nawet krótkim doświadczeniem w obsłudze klienta, z pewnością bez większego problemu znajdą pracę. Węgry to przyjazny kraj dla osób komunikatywnych, niebojących się mówić w obcych językach. Jeśli do tego pracownik zna jeszcze węgierski, to już lepiej być nie może (chociaż często wystarczy też biegłość w języku angielskim).

Logistyka i łańcuch dostaw

Dobre warunki pracy na Węgrzech otrzymają specjaliści zajmujący się planowaniem dostaw. Decydując się na objęcie tego stanowiska w Budapeszcie, można liczyć na liczne benefity. Dla firmy Philips jednym z ważniejszych jest elastyczność, która jest jednak rozumiana nieco inaczej niż tylko praca zdalna z domu.

Przyjmujemy podejście elastyczne: Wybór miejsca, czasu i sposobu pracy może się różnić w zależności od zadania i harmonogramów zespołów. Elastyczność nie oznacza pracy z biura czy online, ale wybieranie przestrzeni, która najlepiej odpowiada Tobie, Twojemu zespołowi i klientom w zależności od konkretnego przypadku — informuje Philips.

Węgry — praca, jak praca, a co z wynagrodzeniem?

Jeśli ktoś zaczyna przeglądanie ogłoszeń o pracę od ustawienia widełek wynagrodzenia, to czeka go niespodzianka. Przy niemal żadnej ofercie nie znajdziemy informacji o szacunkowej wysokości wypłaty. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej przed aplikowaniem, konieczne może być zasięgnięcie języka wśród pracowników danego przedsiębiorstwa.

Informacje o wynagrodzeniach różnią się też w zależności od tego, po jakie statystyki sięgniemy. Portal BDEX podaje, że w średnich firmach miesięczna pensja wynosi ok. 6 900 zł (dane z 2022 r. – 6 270 zł). Serwis podaje te kwoty jako stawki netto, co stoi nieco w sprzeczności z danymi, które znajdziemy na stronie Business Insider. Według tego źródła przeciętne stawki na Węgrzech kształtują się na poziomie ok. 4 500 zł netto. Kto jest bliższy prawdy?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zdaniem BDEX rozrzut między wynagrodzeniami pracowników w różnej wielkości organizacji jest spory (od 3 760 zł w mikroprzedsiębiorstwach do 7 800 zł w dużych firmach). Jak to jednak wygląda w poszczególnych branżach? Gdzie najlepiej szukać opłacalnej pracy? Węgry są krajem poszukującym lekarzy. Przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie (od 6 000 zł wzwyż). Wysokie wypłaty osiągną też przedstawiciele zawodów prawniczych (notariusze, radcy prawni, sędziowie), specjaliści z branży IT oraz zdolni handlowcy.

Długie urlopy — przywilej wieku i doświadczenia

Na Węgrzech długość urlopu zależna jest od wieku pracownika. Najmłodszy personel (do 25 roku życia) może wykorzystać 20 dni roboczych w ciągu roku. Powyżej tego wieku, pracownikowi przysługuje 21 dni roboczych. Od momentu ukończenia 31 roku życia, zatrudniony co trzy lata nabywa prawo do jednego dodatkowego dnia urlopu, a od 45, każde dwa przepracowane lata, dodają do puli kolejny dzień wolnego. Powyżej 45 lat pracownicy mają do dyspozycji 30 dni urlopu.

Praca na Węgrzech zapewnia całkiem niezłe wsparcie dla świeżo upieczonych rodziców (w każdym razie, jeśli chodzi długość urlopu). Możliwe jest skorzystanie z urlopu, który pozwala na pozostanie z dzieckiem do drugiego roku życia. Do szóstego miesiąca życia dziecka, pracownica może otrzymywać 100% wynagrodzenia. 

Po szóstym miesiącu, do momentu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, zasiłek wynosi 70% pensji (w tym czasie można podjąć też pracę na część etatu). Tata nowo narodzonego malucha może skorzystać z pięciu dodatkowych dni urlopu (musi je jednak wybrać nim miną dwa miesiące od narodzin dziecka).

Prowadzenie firmy na Węgrzech

Samo zarejestrowanie działalności nie powinno być bardzo skomplikowane (da się to zrobić przez internet). Cały proces rejestracji przebiega jednak w języku węgierskim — sprawa robi się więc nieco bardziej skomplikowana.

Początkowo nieco trudności mogą też nastręczać drobne różnice kulturowe, które mimo niewielkiej odległości są zauważalne. Warto pamiętać, że Węgrzy w luźniejszy sposób podchodzą do ustaleń i terminów. Nie gonią tak mocno za karierą i interesami, co może sprawić, że „sztywne” ustalenia z biznesowego lunchu, jednak nie okazały się być aż tak wiążące dla naszych węgierskich kontrahentów lub partnerów w pracy. Węgry są specyficzne pod tym względem i do pewnych elementów lokalnego folkloru trzeba się po prostu…przyzwyczaić.

Wprowadzona w 2022 r. ustawa ograniczyła przedsiębiorcom możliwość płacenia niższych podatków. Wzbudziło to falę niezadowolenia i stało się powodem realizacji usług w „szarej strefie” (bez wystawiania faktury). Niższy podatek jest bowiem przywilejem dla firm obsługujących tylko klientów prywatnych lub nieprzekraczających określonego dochodu.

Praca — Węgry: czy warto rozważyć taki scenariusz?

Bez wątpienia praca na Węgrzech może się okazać niezapomnianą przygodą. Trudna sytuacja ekonomiczna tego kraju sprawia jednak, że wyjazd tam, należy przemyśleć i dobrze zaplanować. Jeśli decydujemy się na pracę sezonową, musimy się liczyć z tym, że raczej nie odłożymy dużej kwoty. Planując krótki pobyt, warto też zadbać, żeby czas spędzany w pracy pozwolił na zwiedzanie, a pracodawca zapewniał zakwaterowanie.

Przy emigracji na dłuższy czas, nieco więcej uwagi trzeba poświęcić takim kwestiom jak wysokość wynagrodzenia, ustalenie obowiązków, warunków pracy oraz ewentualnemu wsparciu w relokacji czy załatwieniu formalności.

Autor: Diana Zaręba

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze