|

Wynagrodzenia w IT szaleją. Kto zarobi najwięcej?

Wynagrodzenia w Polsce rosną w niesamowitym tempie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS wzrost wynagrodzeń utrzymuje w granicach rekordu i jest wyższy niż przewidywali ekonomiści.

Okiem ekspertów

Pracodawcy kuszą pracowników coraz wyższymi stawkami. Według ekspertów PKO BP „w przypadku przeciętnego wynagrodzenia na rynku pracy coraz mniej widać śladów pandemii, jego (odsezonowany) poziom jest już wyraźnie powyżej trendu sprzed pandemii”.

I choć przeciętne wynagrodzenie w całym sektorze przedsiębiorstw rośnie, jest branża w której osiąga ono zawrotne wręcz wartości.

Specjaliści IT ciągle w cenie

Według Komisji Europejskiej, która przygotowała raport DESI 2020 aktualnie na rynku brakuje około 50 tys. programistów. W konsekwencji doświadczony programista otrzymuje kilkadziesiąt ofert pracy dziennie i to nie tylko od polskich firm. Niewątpliwie to pandemia przyśpieszyła i tak obecny trend na pracę zdalną. Rekrutacje to niejednokrotnie wyścig z czasem, stawki wynagrodzeń szybują w niesamowitym tempie.

W tej chwili tendencja wzrostowa przebija sufit – komentuje Tomek Bujok, CEO No Fluff Jobs. Specjalistów IT potrzebuje większość firm na rynku. Na dodatek każdy chce mieć od razu doświadczonego pracownika, którego nie musi przyuczać. Ten stan trwa od początku pandemii.

W 2020 roku na nofluffjobs.com tylko 5% ofert pracy było skierowanych do juniorów, gdy rok wcześniej było to 12%. Pula doświadczonych kandydatów na rynku jest mała, więc rekruterzy próbują też szukać pracowników w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje.

W których obszarach specjaliści z branży IT zarobią najwięcej?

Paradoksalnie, wpływ na rosnące wynagrodzenia w branży IT ma epidemia koronawirusa. Przyśpieszony rozwój cyfryzacji i automatyzacji procesów wpłynął na zwiększenie zapotrzebowania na rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, big data czy sztucznej inteligencji.

– Coraz trudniej jest znaleźć pracownika w IT. Wynika to z pasywności kandydatów i konkurencji na rynku – zauważa Bujok. – Jak się okazuje, tylko 15,8% polskich specjalistów z branży aktywnie szuka pracy, a na domiar złego pracodawcy walczą o kandydata także z zagranicznymi firmami. Doświadczony programista otrzymuje nawet kilkadziesiąt ofert pracy miesięcznie, z czego wiele z nich to lukratywne oferty od firm z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich – dodaje.

Obszary, które jeszcze parę lat temu wydawały się niszowe, doświadczeni specjaliści IT mogą zarobić nawet 50 tys. zł miesięcznie. Według danych No Fluff Jobs przykładem takiego stanowiska jest Senior Data Architect (MongoDB), którego wynagrodzenie mieści się w widełkach 45–50 tys. zł netto + VAT.

Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu najlepiej opłacalnych kategorii w branży IT w okresie od stycznia do lipca 2021. Listę opracował serwis No Fluff Jobs. Ranking ułożono według zarobków osiąganych na umowach B2B, które są preferowane przez większość specjalistów IT.

Stanowiska:

  • Security (18,9-23,1 tys. zł netto + VAT),
  • Artificial Intelligence (17-23 tys. zł netto + VAT),
  • Business Intelligence (16,8-22 tys. zł netto + VAT),
  • DevOps (16,8-22 tys. zł netto + VAT),
  • Big Data (15,1-21,8 tys. zł netto + VAT),
  • Mobile (14,7-20 tys. zł netto + VAT),
  • Backend (14-20 tys. zł netto + VAT),
  • Fullstack (14-20 tys. zł netto + VAT),
  • Agile (15,1-19,3 tys. zł netto + VAT)
  • Project Manager (14-18,9 tys. zł netto + VAT).

Warto dodać, że specjalistami, których wynagrodzenia w czasie pandemii wzrosły najwięcej są Project Managerowie. Według danych wspomnianego serwisu dolne widełki ich wynagrodzenia wzrosły o 33% na umowę B2B i o 25% na umowie o pracę w porównaniu do roku ubiegłego. Na wzrost wynagrodzeń nie mogą narzekać także UX Designerzy. W porównaniu do roku ubiegłego ich wynagrodzenie wzrosło o 25 proc. Na umowie B2B oraz 12,5 proc., na umowie o pracę.

Kogo rynek potrzebuje najbardziej?

W pierwszym półroczu 2021 roku najwięcej ofert pracy na portalu No Fluff Jobs opublikowano w kategorii Backend. Stanowiły one 30 proc. wszystkich ogłoszeń. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się, prawie ex aequo, Fullstack i Frontend. Dużą popularnością cieszy się także Testing, który znalazł się tuż za podium. Kolejno w zestawieniu pojawiły się: DevOps, Mobile, Business Analyst.

Źródło: https://nofluffjobs.com/insights/

Przeczytaj także: Krakowski rynek IT zaskakuje w 2021 roku