|

Wypalenie zawodowe – jak zapobiegać?

Syndrom wypalenia zawodowego jako oficjalna diagnoza medyczna?

W tym roku WHO zakwalifikowała syndrom wypalenia zawodowego, jako oficjalną diagnozę medyczną. Od 2022 r. będzie można dostać na nią zwolnienie lekarskie. Z kolei raport Deloitte wskazuje, że 77 proc. pracowników i 84 proc. Millenialsów z USA doświadczyło uczucia wypalenia w obecnej pracy. Wpływ na rosnący problem ma szybkie tempo życia, pośpiech i ciągły stres.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe przejawia się psychicznym i fizycznym wyczerpaniem pracą. Stałe przemęczenie, brak satysfakcji i ciągły stres to pierwsze objawy tego problemu, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Początkowo zakładano, że na wypalenie zawodowe cierpią przedstawiciele tylko tych branż, które wymagają emocjonalnego zaangażowania. Dziś wiemy, że ten problem może dotknąć każdego. To nie branża, a charakter pracy i atmosfera w organizacji mogą być bodźcem stymulującym poczucie niezadowolenia z życia zawodowego.

Wypalenie zawodowe pojawia się, gdy w obowiązki zawodowe angażujemy się nie tylko merytorycznie, ale również emocjonalnie i poświęcamy im większość swojego wolnego czasu. Bycie stale do dyspozycji klientów, praca na bardzo wysokich obrotach, presja oraz natłok obowiązków przekładają się na gorsze samopoczucie i zaburzenie work-life balance. Nasze badanie „Confidence Index”, które monitoruje poziom satysfakcji z pracy, pokazuje, że w II kwartale 2019 r. zadowolonych z pracy było 63 proc. Polaków. Brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, presja oraz stres mogą być powodami do niezadowolenia i poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Potwierdziło to 60 proc. osób biorących udział w naszym badaniu – mówi Ewa Papierz, Managing Consultant w Michael Page.

Co robić, żeby się nie wypalić?

Pomocna może być zmiana branży, pracodawcy, czy zawodu. Powinniśmy także dbać o własny rozwój, różnorodność wykonywanych obowiązków, a także uczestniczenie w kursach i konferencjach poszerzających naszą wiedzę. Badanie Michael Page „Confidence Index” z 2019 r. pokazuje, że niemal 93 proc. kandydatów zwraca uwagę na dostęp do szkoleń.

55 proc. chciałoby mieć możliwość zdobywania nowych umiejętności. 

Każda aktywność, która odbiega od rutyny codziennej pracy, pomaga oderwać się od monotonii pracy. Na przykład zaangażowanie się w działania z zakresu CSR, dodatkowe projekty wewnątrz firmy, czy wolontariat może również być skuteczne.

Jeśli czujemy się wypaleni zawodowo, powinniśmy zasygnalizować tę kwestię przełożonemu lub osobie, do której mamy zaufanie albo szukać wsparcia u profesjonalistów. Problemu nie należy ignorować, a sygnał z naszej strony będzie cenną informacją dla przełożonych o kondycji zespołów i jakości procesów w organizacji. Coraz więcej firm oferuje możliwość „przebranżowienia” się wewnątrz struktur firmy, co może być rozwiązaniem dla osób szukających nowych wyzwań w życiu zawodowym. Jeśli natomiast przyczyną niezadowolenia jest niekorzystna atmosfera w zespole, która odbija się na naszym zdrowiu psychicznym, to w takiej sytuacji, lepiej poszukać nowego miejsca zatrudnienia. Z naszego badania „Życie w Pracy” wynika, że dobre relacje ze współpracownikami są ważne dla 94 proc. ankietowanych.  6 na 10 respondentów uważa natomiast, że koleżeńska relacja z przełożonym poprawia produktywność w  pracy  – podsumowuje Ewa Papierz.

Przeczytaj też: