|

XX Kurs na HR – Rynek pracy nowej ery. Jak przekuć zagrożenia w sukces?

Ten rok był i nadal jest wielkim znakiem zapytania. Przedsiębiorcy, samorządowcy i środowisko naukowe każdego dnia mierzą się z nowymi wyzwaniami, których przebieg i zakończenie bardzo trudno przewidzieć. W gąszczu wydarzeń oraz zalewających nas informacji łatwo się pogubić i zepchnąć na dalszy plan tematy życia codziennego, które toczy się równolegle do rosnącej inflacji, zagrożenia energetycznego czy sytuacji politycznej.

Czasem warto się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć się z bliska najbardziej nurtującym kwestiom. Już niebawem będzie ku temu okazja. 20 października 2022 r. odbędzie się XX edycja konferencji Kurs na HR poruszająca kluczowe zagadnienia, z jakimi obecnie zmaga się wielu z nas i które potęguje wzrost cen, obecna sytuacja geopolityczna czy wszechobecna niepewność.

Konferencja Kurs na HR to jedyne takie wydarzenie na rynku, organizowane nieprzerwanie od 2017 r. i stałe goszczące w kalendarzach wszystkich osób zainteresowanych rynkiem pracy oraz tematyką HR. Październikowa edycja to już dwudziesta odsłona Kursu na HR. Zaproszeni na nią eksperci wskażą, jak wykorzystać zawodowy potencjał osób z niepełnosprawnościami czy seniorów niesłusznie dyskryminowanych na rynku pracy. Opowiedzą na pytanie, jak zdalny menadżer może skutecznie zarządzać pracą zespołu. Zdradzą, dlaczego work-life balance odchodzi do lamusa. Pomogą rozpoznać mobbing i wskażą, co działy HR mogą zrobić, by pomóc pracownikom w uniknięciu takich niedopuszczalnych sytuacji. Prelegenci zajmą się też powszechnym deficytem pracowników i podadzą też sposoby na przyciąganie pracowników do organizacji.

W ALDI każdego dnia dbamy o dobre doświadczenia naszych obecnych i przyszłych pracowników. Kontakt z potencjalnymi pracownikami opieramy na szeroko zakrojonej komunikacji w kanałach, w których są nasi kandydaci np. Facebook, Instagram, LinkedIn. Przekaz Employer Brandingowy budujemy w sposób szczery i autentyczny, pokazując, jak wygląda praca w handlu i z czym jest związana na co dzień. Otwarcie mówimy o tym, że praca w handlu ma swoje blaski i cienie – czasem jest trudno, bywa ciężko, ale tym, dla których moc współpracy, życzliwość i pewne miejsce pracy są ważne, praca daje dużo satysfakcjimówi Anna Goleniowska, dyrektor obszaru HR w spółce ALDI, jedna z prelegentek XX Kursu na HR.

Prowadząc procesy rekrutacyjne, dbamy o dobrą atmosferę spotkań i ich merytorykę, ale duży nacisk kładziemy także na szybki i bezpośredni kontakt z kandydatami, elastyczność w zakresie prowadzonych rozmów (czas, miejsce, spotkania z wykorzystaniem narzędzi do komunikacji na odległość) oraz tempo prowadzonego procesu. Wiemy, że te elementy są ważne zarówno dla kandydatów, jak i dla menedżerów poszukujących członków swoich zespołów – podkreśla Anna Goleniowska.

W bogatym programie konferencji nie zabrakło przestrzeni dla młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery. W trakcie debaty sprawdzą, czy szkoła zawodowa i technikum to wstyd i zastanowią się, jak w walce z takim przekonaniem mogą pomóc samorządy, biznes i środowisko naukowe.

Rynek pracy ma wielu interesariuszy, którzy widzą potrzebę rozmowy na ważne tematy, chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz rozwiązywać kluczowe problemy. Kilka lat temu, choć panowały wtedy zupełnie inne realia rynku pracy, szukaliśmy formuły integracji środowisk biznesowych, nauki i samorządu. Zaczęliśmy spotkaniem stacjonarnym w Mielcu, w którym wzięło udział 25 osób, później każda edycja Kursu na HR gromadziła ponad 150 uczestników, którym sektor rynku pracy jest bardzo bliski – zaznacza Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres.

– Pandemia sprawiła, że zmieniliśmy formułę, bo nie chcieliśmy rezygnować z tego wydarzenia. Szczególnie że koronawirus solidne namieszał w życiu społecznym i gospodarczym. Przeszliśmy zatem do świata online i w bezpiecznym otoczeniu spotykaliśmy się z uczestnikami z całej Polski. Ta formuła odniosła ogromny sukces, w każdej konferencji brało udział kilkaset osób. Patrząc na zainteresowanie nadchodzącą edycją, z pewnością pobijemy kolejny frekwencyjny rekord – dodaje Cezary Maciołek.

Kurs na HR odbędzie się 20 października (czwartek) w formie online, między 9:00 a 14:00. Konferencja jest bezpłatna. Rejestracja na wydarzenie odbywa się na: https://kursnahr.pl.

Agenda wydarzenia:

9:00 – Rozpoczęcie konferencji

Prelekcje – Część I

9:10 – 9:40 – Pokolenie silver a ageizm na rynku pracy (Marzena Rudnicka, Prezes Zarządu Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej)

9:40 – 10:10 – Deficyt pracowników – jak przyciągnąć pracownika do organizacji (Anna Goleniowska, dyrektor obszaru HR, Aldi sp. z o. o.)

10:10 – 10:40 – Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Jak wykorzystać ich potencjał? (Monika Truszkowska-Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji Integralia ERGO Hestia)

DEBATA

10:40 – 12:00 – Czy szkoła zawodowa i technikum to wstyd? Jak edukacja wpływa na wybór kierunków studiów młodych ludzi? Czy edukacja odpowiada na zmiany rynku pracy? (Justyna Kulling-Bogdan – Dyrektor w Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku, Magdalena Owsiana – Senior PR & CSR Manager w Wunderman Thompson Technology, Ryszard Stefaniak – zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy)

12:00 – 12:15 – Przerwa

Prelekcje – Część II

12:20 – 12:50 ­– Czy work-life balance przechodzi do lamusa, a tworzący się nowy trend na rynku pracy work-life integration przyjmie się na stałe? (Natalia Florek, NF Personal Branding, Owner & Career Consultant)

12:50 – 13:20 – Niezbędnik zdalnego menedżera – jak zaprojektować pracę zespołu? (Nadia Harris, remoteworkadvocate.com, międzynarodowy ekspert pracy zdalnej i hybrydowej)

13:20 – 13:50 – Czy to mobbing? Rola działu HR w działaniach antymobbingowych. (Joanna Cur, prawnik, wykładowca Collegium Humanum)

13:50 – 14:00 – Zakończenie

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://kursnahr.pl/

Przeczytaj też:

Pomimo podwyżek spada odsetek pracowników odczuwających satysfakcję z otrzymywanego wynagrodzenia.