Zagraniczni inwestorzy- czy będą u nas inwestować?
Na temat inwestycji zagranicznych w Polsce jedni twierdzą, że klimat inwestycyjny w naszym kraju sprzyja zagranicznym projektom, a inni, że zagraniczny kapitał ma coraz mniejszy udział w polskiej gospodarce. Od rozpętania się na świecie pandemii koronawirusa dużo się zmieniło. Czy zagraniczni inwestorzy będą jeszcze chętnie u nas inwestować?
Mimo wprowadzenia zmian w polskim sądownictwie i obaw o postrzeganie naszego kraju na arenie międzynarodowej, 21 stycznia w radiowej Trójce usłyszeliśmy od minister rozwoju Jadwigi Emilewicz „Mamy raczej kolejkę zagranicznych inwestorów”.
Natomiast na stronie Crowdmedia.pl czytamy, że zagraniczni inwestorzy w coraz mniej myślą o rozwijaniu biznesu w Polsce i według danych Eurostatu zajmujemy przedostatnie miejsce pod względem inwestycji zagranicznych w Unii Europejskiej.
Jak jest naprawdę? Czy zagraniczne firmy chcą u nas inwestować?
Jak czytamy na stronie Fakt.pl od 2017 roku zagraniczne aktywa finansowe zainwestowane w Polsce spadły o 17 proc. Wśród krajów unijnych mniejsze niż u nas zaangażowanie obcych inwestorów ma tylko Rumunia.
Z kolei Gosc.pl podaje, że inwestycji zagranicznych w Polsce jest mniej, ale za większe pieniądze, bo w minionym roku zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce blisko 3 mld euro – co uznaje się za historyczny rekord.
Na stronie wnp.pl znajdujemy informację, że w 2018 r. dochody z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły 86,5 mld zł i były wyższe o 6,5 proc. niż w 2017 roku. NBP podaje że w przeciągu ostatnich lat wzrost dochodów był zbliżony do tempa wzrostu całej gospodarki, a ich wartość w stosunku do PKB pozostawała na prawie niezmienionym poziomie.
Polska jest największym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem amerykańskich inwestycji.
Tak podaje raport z 2018 roku przygotowany przez KPMG w Polsce we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce.
W najnowszej wersji raportu KPMG z 2020 roku czytamy, że dla amerykańskich inwestorów dokonujących inwestycji typu greenfield Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów w Unii Europejskiej i najważniejszym, jeśli chodzi o region Europy Środkowej i Wschodniej. Dalej czytamy, że wieloletnia integracja biznesu amerykańskiego z gospodarką polską przyczyniła się do ukształtowania specjalizacji produkcyjnych, takich jak na przykład branża lotnicza czy usługi biznesowe.
Microsoft ogłosił inwestycję na miliard $ w Polsce
Z ostatnich doniesień Notes from Poland wiemy, że amerykański gigant oprogramowania podpisał strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową. Organizacja ta utworzona w 2018 r. Przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP była krokiem do przyspieszenia digitalizacji przedsiębiorstw i administracji publicznej w Polsce.
Jak czytamy, Microsoft będzie wspierać „Polską Dolinę Cyfrową” i sektory obejmujące rząd, zdrowie, edukację, produkcję, handel detaliczny, energię, finanse i ubezpieczenia. Czy to będzie wiązało się z dużą liczbą nowych miejsc pracy? Wkrótce się przekonamy.
Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce chwali to posunięcie mówiąc, że „ Polska będzie światowym graczem na rynku cyfrowym”.
Telepolis donosi, że jest to jedna z największych inwestycji w historii polskiego IT.
A w Business insider znajdujemy wypowiedź prezesa PFR, Pawła Borysa:
Partnerstwo Chmury Krajowej i Microsoftu to szansa „szczególnie dla małych i średnich firm”. – Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem
Zagraniczni inwestorzy w Polsce – największym Niemcy?
We wcześniej wymienionym raporcie KPMG analizujemy ranking zagranicznych inwestorów w Polsce, z którego wynika, że większość zagranicznych inwestycji w Polsce jest wykonywana przez naszego zachodniego sąsiada.
Drugie w rankingu są wspomniane wyżej Stany Zjednoczone a zaraz po nich jest Francja.
Sytuacja jednak może się zmienić w obliczu ostatnich wydarzeń w Polsce w związku z wyborami prezydenckimi.
naTemat przytacza słowa z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”:
W środku prawdopodobnie najgorszego kryzysu gospodarczego w Europie od dziesięcioleci Polska wkracza w najgłębszy kryzys polityczny od końca komunizmu w 1989 r.
Reinhard Veser, autor komentarza podkreśla, że nie ma to związku ze skutkami pandemii koronawirusa, ale „działaniami przywódców politycznych, którzy stawiają własną władzę ponad wszystko, co składa się na demokrację: praworządność, uczciwą polityczną konkurencję oraz szacunek dla odmiennych poglądów”.
Ze strony DW.com dowiadujemy się, że o zamieszaniu wokół wyborów prezydenckich w Polsce piszę też inny niemiecki dziennik, „Sueddeutsche Zeitung”. Jego korespondent Florian Hassel krytykuje polski rząd:
(…)Faktyczny przywódca Polski, doprowadzi teraz do wyboru prezydenta, nie będzie to mieć nic wspólnego z wolnym i uczciwym głosowaniem.
Jak widać zbliżające się wybory w Polsce wzbudzają kontrowersje nie tylko w naszym kraju. Czy w związku z takimi opiniami uda nam się zatrzymać zagranicznych inwestorów w Polsce?
O naszym kraju płyną z zagranicy i dobre słowa.
Kevin Daly, dyrektor zarządzający na region Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki w globalnym dziale badań makroekonomicznych Goldman Sachs w wywiadzie na stronie Forsal.pl chwali polską gospodarkę:
Moim zdaniem odpowiada za to przede wszystkim duża fiskalna aktywność rządu, program 500 plus oraz odpowiednia absorpcja funduszy europejskich. Przykład Polski powinien stanowić lekcję dla państw na całym świecie
W obliczu powyższych opinii pozostaje pytanie – jaki wpływ na zagraniczne inwestycje w Polsce będzie miała sytuacja polityczna w naszym kraju oraz zapowiadana recesja w wyniku pandemii koronawirusa?
Autor: Nina Jacyszyn
Szukasz innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych? Sprawdź Niloosoft!