HR Dyrektorzy zamykają stary rok i witają nowy – jakie są ich przemyślenia? | Cz. I
Dyrektorzy HR w firmach z zupełnie innych branż. Jakie mają przemyślenia na temat minionego roku? Jakie cele stawiają sobie na rok 2021? Specjalnie dla naszych czytelników odpowie Cezary Mączka z Budimex. Jest to jedna z dwóch części artykułu w tym temacie.
Cezary Mączka – Członek Zarządu oraz Dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Budimex SA.
Jest Absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych w dziedzinie zasobów ludzkich w Norwegian School of Management i Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Posiada dyplom MBA Strathclyde Glasgow Business School i aplikację prokuratorską.
Na początku kariery zawodowej był dziennikarzem, kierownikiem działu oraz dyrektorem regionalnym w „Media Express”. Współpracował między innymi z firmami FALCK, Metro AG, GE, gdzie zajmował stanowiska kierownicze.
Od grudnia 2007r. był dyrektorem zarządzającym Pionu Zasobów Ludzkich, a w marcu 2008 r. został wiceprezesem Zarządu w Banku BPH. Od stycznia 2013r. do końca października 2015r. był dyrektorem ds. HR w EDF Polska, gdzie kierował także pracą Wydziału Organizacji i Jakości oraz Działu Prawnego.
W grudniu 2015 objął stanowisko dyrektora Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Budimex SA.
W jaki sposób mógłby Pan podsumować ostatni rok w firmie Budimex?
Cezary Mączka: To był bardzo wymagający rok z dwóch powodów. Pierwszym z nich był rozwój firmy – wzrost przychodów, dużych zmian organizacyjnych wynikających ze zmiany portfela kontraktów. Szczególnie wzrostów wartości kontraktów z zakresu budownictwa kolejowego i rozwoju Grupy Budimex w sektorze usługowym, czyli FB Serwis. Podobnie w sektorze deweloperskim, a więc Budimex Nieruchomości.
Z drugiej strony to rok pandemii, recesji gospodarczej. To trudny i wyczerpujący czas. Wymagał od mojego zespołu HR oraz nas wszystkich, wielu niestandardowych rozwiązań i pracy gwarantującej zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz utrzymaniu ciągłości prac na budowach.
Ostatni rok był także wyjątkowy w skali naszego zaangażowania społecznego. Ponad 3 mln złotych przeznaczyliśmy na wsparcie szpitali, ośrodków pomocy społecznej. Byliśmy w czołówce firm, które zainicjowały akcję #niezwalniamy. Oprócz tego realizowaliśmy nasze sztandarowe programy:. Były to Strefy Rodzica w szpitalach, Hello ICE w szkołach i na drogach tam gdzie to było możliwe. Wielką siłą tego roku była postawa naszych ludzi, zespołów, budów, które w trudnych chwilach wypracowały lepsze wyniki, niż w łatwiejszym 2019 roku.
Jakie największe wyzwania na drodze zawodowej spotkały bezpośrednio Pana w 2020 roku?
Cezary Mączka: To samo, które spotkało nas wszystkich, czyli: COVID, COVID i raz jeszcze COVID. Praca nad znalezieniem sposobu zabezpieczenia pracowników przed wirusem, walka o środki i rozwiązania zabezpieczające przed zakażeniem w miejscu pracy. Wprowadzenie pracy hybrydowej w środowisku pracy budowlanej i technicznej gdzie naprawdę nie da się budować zdalnie. A także zmiana sposobu rekrutacji, szkoleń i rozwoju pracowników – udało nam się w pełni wejść do rzeczywistości wirtualnej.
Jakie cele zawodowe wyznaczył Pan sobie na rok 2021?
Cezary Mączka: Traktuję moje cele zawodowe, zarówno osobiste jak i związane z Budimeksem jako sięgające dalej niż kolejne 12 miesięcy. Dlatego zmiana roku w kalendarzu nie inspiruje mnie, aż tak bardzo do budowania nowych planów.
Jako organizacja zawsze patrzymy zdecydowanie na świat długoterminowo. Wchodzimy w początek nowej perspektywy unijnej w inwestycjach, która jest zawsze bardzo trudna dla naszej branży. W ostatnich miesiącach, na skutek „koronarecesji” notujemy duże spadki produkcji budowlanej na poziomie 5-6 pkt proc. co miesiąc. Silna, II fala pandemii w Polsce, uderza w gospodarkę na tyle mocno, że nie wiadomo do końca czy wyjście z kryzysu będzie następowało w schemacie V czy U. Chcemy zawsze efektywnie budować przewagę konkurencyjną. Dlatego – wspólnie z obszarami biznesowymi firmy – planujemy zmiany w strategii. Mają one nas przygotować na trudne czasy w gospodarce i w branży budowlanej w najbliższych latach.
#MagazynRekruter #HR #podsumowanie
Czytaj także: 2020 vs Rekruter