|

Zarobki w IT – co o nich wiemy?

Ile średnio zarabia java developer a ile android developer? Jak wyglądają zarobki w IT? Czy w związku z kryzysem będą one maleć?

Kwestia jawności zarobków w branży IT nie jest już niczym zaskakującym. Na większości portali z ogłoszeniami o pracę dla IT takich jak justjoinit, bulldogjobs czy nofluffjobs pojawiają się ogłoszenia, w których podane są widełki płacowe.

Jak wyglądały zarobki w IT w 2019 roku?

Przedstawiamy wyniki raportu Goldman Recruitment Salary Survey w którym pojawiły się informacje na temat wynagrodzeń między innymi w branży IT w 2019 roku, w różnych sektorach. Postanowiliśmy się skupić na czterech.

IT MANAGEMENT

BIG DATA

IT ADMINISTRATION

DEVELOPMENT

Jak czytamy w raporcie dynamika wzrostu płac nie zwalnia. Według danych GUS w grudniu 2019 r. średnie wynagrodzenie osiągnęło poziom ponad 5200 zł brutto, co oznacza wzrost o blisko 7% w porównaniu z grudniem 2018 r.

Od kilku lat mamy do czynienia ze spłaszczaniem się wynagrodzeń. Według oceny Goldman Recruitment płace specjalistów oraz osób wchodzących na rynek pracy w 2019 r. wzrosły o ponad 10%, z kolei zarobki osób na stanowiskach menedżerskich utrzymują się na stabilnym, bliskim inflacji poziomie.

Wpływ kryzysu na branżę IT

Kryzys jednak odbił się także echem na branży IT.

Obserwujemy, co dzieje się na rynku i coraz częściej managerowie, team leaderzy i zaprzyjaźnione firmy z branży informują nas o wstrzymaniu lub utracie zakontraktowanych wcześniej projektów. Martwią się, bo tracą źródła przychodów, a jednocześnie nie chcą zwalniać ludzi. Oczywiście wiele firm nadal rekrutuje, bo wciąż mają otwarte projekty – jednak większość z nich z dnia na dzień podjęła decyzję o prowadzeniu wszystkich etapów procesów rekrutacyjnych online. Jako lider portali branżowych IT naszym nadrzędnym celem jest teraz zredukowanie liczby programistów bez pracy– skomentował sytuację Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs dla Spidersweb.

Na blogu czytamy także, że kryzys mocno dotknął firmy związane z bankowością i finansami (8 proc. ogólnej liczby ofert) oraz konsultingiem (5 proc). Co ciekawe, załamania nie widać na poziomie zarobków. Według No Fluff Jobs w marcu 2020 r. mediana widełek w IT była wyższa niż styczniu 2020 roku.

Czy to się zmieni?

CZYTAJ TEŻCzy specjaliści IT czują się zagrożeni?

Szukasz pracy w branży IT? Odwiedź serwis HR-LINE!