|

Zwolnienia odpowiedzią na pandemię

W związku z zamknięciem wielu firm czy ograniczeniem ich działalności pracodawcy podejmują radykalne kroki, by przetrwać jako firma. Zwolnienia stały się odpowiedzią na pandemię.

Kryzys związany z koronawirusem zmusił pracodawców do dokładniejszej kalkulacji zysków i strat. Pracownicy są bardziej kontrolowani i rozliczani ze swojej pracy niż kiedykolwiek.

Wraz z kolejnymi tygodniami trwania pandemii widzimy, że skala zwolnień jest coraz większa.

Fala zwolnień

Branża turystyczna, a co za tym idzie linie lotnicze są sektorem, który już na samym początku zaczął odczuwać skutki pandemii.

Z początku tylko niektóre loty były odwoływane. Obecnie ten problem dotknął już większość linii lotnicznych.

Na stronie money.pl czytamy na temat Ryanaira:

Przejście na pół etatu, albo zwolnienia grupowe – taką propozycję, jak twierdzi jeden z pracowników, miała otrzymać obsługa naziemna lotniska w Modlinie. Przedstawiciele Ryanair przyznają, że firma zamierza ostro ciąć koszty, by przetrwać kryzys związany z pandemią.

Natomiast Ryanair tak skomentował sytuację:

Ryanair podejmuje natychmiastowe działania w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych i poprawy przepływów pieniężnych. Będzie to obejmowało uziemienie nadwyżek samolotów, odroczenie wszystkich nakładów inwestycyjnych i odkupu, zamrożenie rekrutacji i wydatków uznaniowych oraz wdrożenie szeregu opcji dobrowolnych urlopów, czasowego zawieszenia umów o pracę oraz znacznych redukcji godzin pracy i płatności – źródło money.pl

Z kolei Polska Izba Firm Szkoleniowych przeprowadziła sondaż wśród ponad 470 firm z branży szkoleniowej. Zapytano o skutki epidemii koronawirusa, związanej z nim paniki i rządowych działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo Polaków, np. zamknięcia galerii handlowych i zakazu zgromadzeń.

Okazało się, że ponad połowa organizatorów szkoleń obawia się trwałej utraty 100 proc. lub blisko 100 proc. przychodów ze sprzedaży. Wśród ankietowanych firm jedna trzecia planuje redukcję zatrudnienia – zagrożonych jest 100 tys. miejsc pracy – podaje Puls Biznesu.

Analizy Krajowej Izby Gospodarczej, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wskazują, że wskutek rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa w Polsce pracę może stracić od 320 do 480 tys. osób w optymistycznym wariancie (obniżenia wzrostu PKB w 2020 r. do 1 proc.) oraz od 1,12 mln do 1,28 mln osób w wariancie pesymistycznym (gdyby PKB odnotował 5-proc. spadek) – Forbes.

Te prognozy nie napawają optymizmem. Czy można uniknąć zwolnienia?

Zwolnienia – jakie szanse ma pracownik?

W wywiadzie dla Strefy Biznesu, Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny zapytana o to „czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, powołując się na złą sytuację firmy w związku z koronawirusem?” wyjaśnia:

W przypadku umów zawartych na czas określony jest to możliwe. Nie jest wymagane uzasadnienie wypowiedzenia, więc pracodawca może zwolnić takiego pracownika, zachowując odpowiedni okres wypowiedzenia.

W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, o ile ustawodawca nie wprowadzi zmian specustawą, pracodawca może zlikwidować poszczególne stanowiska pracy, powołując się na okoliczność zmniejszenia zatrudnienia z powodu negatywnych skutków epidemii koronawirusa.

Jeżeli pandemia COVID-19 ma wpływ na działalność pracodawcy, np. przychody firmy, przedsiębiorstwo może także przeprowadzić zwolnienia grupowe.

Warto podkreślić, że w tym okresie, każdy pracownik powinien dawać z siebie z 110% procent. Codziennie obowiązki w pracy ulegają zmianie wraz z rozwojem sytuacji na świecie. To, co jeszcze sprawdzało się kilka miesięcy temu, dziś może być już nieaktualne.

CZYTAJ TEŻ „CYFROWI NOMADZI – NOWA RZECZYWISTOŚĆ”

Dodatkowe aktywności, nieszablonowe myślenie, zaangażowanie, rozwiązywanie problemów, nienaganna komunikacja i pozytywne nastawienie – to coś, co pracodawca na pewno zauważy i potraktuje jako atut. Być może przypomni sobie o tym, również po kryzysie.

Oczywiście nie gwarantujemy, że te działania uchronią pracowników przed zwolnieniem. Jednak mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogą odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

SZUKASZ PRACY? ODWIEDŹ SERWIS HR-LINE