Ilustracja do artykułu pt. "Zwolnienia w UBS - jaka przyszłość czeka odziały w Polsce?"
|

Zwolnienia w UBS – jaka przyszłość czeka oddziały w Polsce?

Jak ustaliła Wyborcza.biz, szwajcarski gigant finansowy UBS rozpoczyna zwolnienia grupowe. Spośród 8700 pracowników w Polsce, pracę ma utracić około 7 proc. zatrudnionych rocznie. Proces ma zostać rozłożony w czasie na lata 2025-2026. Ponadto firma będzie stopniowo wycofywać się ze swojego warszawskiego biura, zlokalizowanego w biurowcu Atrium II.

Przypomnijmy, że obecnie UBS posiada trzy biura w Polsce – w Krakowie, Wrocławiu oraz właśnie w Warszawie. Pracę utracić ma 1200 osób.

Czy UBS zapewni wsparcie zwolnionym pracownikom?

Firma ma rozstawać się z wybranymi pracownikami, analizując każdy przypadek indywidualnie. W UBS nie działają związki zawodowe. Obecnie mają trwać już rozmowy z reprezentantami zatrudnionych, w wyniku których określone zostaną warunki odpraw.

„Wyborcza” przywołuje deklarację osoby związanej z firmą, która zapewnia, że osoby dotknięte zwolnieniami otrzymają kompleksowe wsparcie, a dodatkowe odprawy mają przewyższać standardy, jakie określa polskie prawo pracy. Zwolnieni otrzymają także pomoc w zakresie znalezienia nowego stanowiska wewnętrznie lub poza firmą, a także doradztwo zawodowe. 

Stanowisko UBS – co z biurami w Krakowie i Wrocławiu?

W komunikacie prasowym, na który powołuje się dziennik, UBS zapewnia, że pozostanie silnie zaangażowany w swoją działalność w Polsce, a także, że biura w Krakowie i Wrocławiu nadal będą odgrywać strategiczną rolę dla organizacji.

„Decyzje podejmowane w Polsce są zgodne z długoterminową strategią UBS, której celem jest dalszy stabilny rozwój firmy. Obejmuje to optymalizację strategii zatrudnienia oraz koncentrację na kluczowych obszarach, które zapewnią nam sukces na konkurencyjnym rynku” – informuje UBS.

„Skupiając nasze działania w Krakowie i Wrocławiu, dążymy do ułatwienia współpracy między zespołami, zwiększenia efektywności operacyjnej i wzmocnienia fundamentów do ciągłego rozwoju w przyszłości” – podkreśla przedsiębiorstwo. 

W portalu Glassdoor UBS posiada ogólną ocenę globalną 3.8 (w pięciogwiazdkowej skali, na podstawie 13,680 opinii). 76 proc. oceniających użytkowników poleciłoby tę firmę przyjacielowi. Ponadto 66 proc. pracowników uważa, że UBS ma pozytywne perspektywy biznesowe.

NatWest wycofuje się z Polski

Cięcia w zatrudnieniu w UBS nie są przypadkiem odosobnionym na polskim rynku. W czerwcu minionego roku brytyjski bank NatWest poinformował, że do końca 2025 roku zakończy swoją działalność w Polsce. W wyniku tej decyzji zatrudnienie utraci około 1600 pracowników. Stanowi ona element konsolidacji operacji banku związanych z przestępczością finansową do centrów w Wielkiej Brytanii i Indiach. 

Jak podał wówczas Reuters, decyzja o zamknięciu polskiego oddziału została podjęta po zakończeniu projektu, który realizowała część zespołu w Polsce. Dotyczył on weryfikacji tożsamości klientów, a także analizy ich wiarygodności finansowej oraz zgodności z przepisami.

Rozwiązanie umowy z pracownikiem z perspektywy działu HR

Rozwiązanie umowy z pracownikiem z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań, z jakimi mierzą się pracownicy działów Human Resources. To skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy przeprowadzić go w zgodzie z zasadami komunikacji i prawa pracy.

“Rozwiązanie umowy o pracę nie jest łatwe dla żadnej ze stron: ani dla bezpośredniego przełożonego, ani tym bardziej dla zwalnianego pracownika. O ile przy zatrudnieniu nowego pracownika świętujemy: są baloniki, fanfary, 'welcome pack’i’, to już decyzję o rozstaniu najchętniej przeprocesowalibyśmy incognito. Mając na uwadze, że wszystko, co robimy, wspiera dobrą opinię o firmie lub ją rujnuje, to takie trudne momenty w życiu organizacji, jakim jest rozwiązanie umowy o pracę, najtrafniej pokazują na ile wartości, które deklaruje organizacja, rzeczywiście przejawiają się w praktyce zarządzania” – podkreśliła w rozmowie z nami Magdalena Bobbe, HR Manager.

Dotknęły Cię zwolnienia? Proaktywne podejście kluczem do sukcesu

Pracownicy, którzy zostali dotknięci zwolnieniami nie powinni napotkać na duże trudności ze znalezieniem nowej pracy. Rynek finansowy nadal obfituje w wiele możliwości, a firmy chętnie przejmą pod swoje skrzydła najlepszych specjalistów. Naturalnym kierunkiem może być spojrzenie w stronę konkurencji oraz zaktualizowanie CV pod kątem najnowszych trendów.

W poszukiwaniach pomóc może też zapewne pomoc doświadczonego rekrutera. Może on wspomóc kandydata zarówno w wyborze dopasowanej oferty, jak i w przejściu przez proces rekrutacyjny.

Zapraszamy do kontaktu pod adresem: candidates@veritahr.com

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze